Kaliteli ceket ve takım elbiselerin anahtarı kıl telanın yapışkan teladan üstünlükleri

Online-Çevrimiçi alışverişlerde uygun fiyatlı ürünler ile daha yüksek fiyatlı ürünlerin resimlerine baktığınızda o kadar farklılık göremeyebilirsiniz. Ancak onlara dokunduğunuzda veya denediğinizde, giyip üzerinizde duruşunu incelediğinizde aradaki farkı hemen anlayabilirsiniz.

Temel olarak kumaş iki boyutludur. Kumaş kalitesi giysinin kalitesini ve fiyatını etkileyen ana unsurdur. Ancak bir ceket veya takım elbise üç boyutludur. Bu nedenle giysinin üç boyutlu şeklini koruyabilmesi için ileri düzeyde işçiliği ve kaliteli takviye malzemelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu sayede giysi üzerinize oturur ve yakışır hale gelmektedir. Tek başına kumaş yeterli değildir. Nihai kaliteyi büyük ölçüde işçilik ve takviye malzemeler belirlemektedir.

Ceket veya takım elbiselerde kumaştan sonra en önemli malzeme, takviye amacıyla kullanılan teladır. Özellikle firmamızın Ar-Ge çalışmaları neticesinde hem ende hem de boydaki çekmezlik problemi çözülen kıl telanın önemi her geçen gün artmaktadır. Sadece erkek giyiminden değil kadım giyiminde de kullanımı ön plana çıkmaktadır. Göğüs takviyesi dışında, giysinin diğer bölümlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Konu üzerinde önde gelen uzmanlar ve modacılar, kıl telanın alternatifi olarak öne sürülen ürünler ile kıyaslandığında sağladığı kalite farkını açıkça göz önüne sermişlerdir.

Sektörde tela kullanımında genellikle üç seçenek tercih edilmektedir. Birincisi yapışkan tela, ikincisi gövdenin yarısına kadar kıl tela, üçüncüsü tüm gövdenin kıl tela ile kaplandığı seçenek. Burada en kaliteli tercih tüm gövdede kıl telanın kullanılmasıdır. En kötü tercih ise yapışkan tela kullanımıdır. İkinci seçenek, kıl tela kullanımının kattığı değeri bilen ancak eski kıl telaların özellikle boydan çekme problemiyle karşılaşmış ama bu problemlerin firmamızın yaptığı inovasyonlarla çözüme kavuşturduğundan habersiz kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Peki, bu kalite farklılıkları nereden geliyor?
Yapışkan telalar, bugün sektörde en çok kullanılan seçenek. Ancak getirdiği sorunlar çok yönlü. 


Her şeyden önce, yapıştırılmış olduğu için giyside çok fazla esneklik yoktur ve daha az rahat hissettirdiği ve hareket ettiğinizde esnemediği için bunu hissedebilirsiniz. Ayrıca daha fazla yalıtkan olmaları ve daha az nefes almaları nedeniyle, kullanıcıyı giysi konforu olumsuz etkiler ve terletmektedir. Yapıştırıldığı için kumaş tuşesini bozar, kumaş tutumunu değiştirir, kumaşın önüne geçer. Aynı zamanda güzel bir yaka veya göğüs görüntüsü elde edemezsiniz. Yapışkan telalı ürünlerin ayırt edici özelliğidir.Ayrıca bu ceketler uzun süre dayanacak şekilde yapılmamıştır çünkü sonunda gevşerler ve bu noktada yakanızda ve dış kısımda çirkin kabarcıklar oluşur, işte o zaman giysiyi atmanız gerekir. Böylelikle, kullan-at ekonomisinin bir parçası olursunuz, hem kendi bütçenize hem de doğaya zarar verirsiniz.


Tüm gövdenin kıl tela ile kaplandığı seçenek


Burada kıl tela kumaşa dikilmektedir, kıl tela şekil hafızalı bir yapıya sahiptir. Hareket ettiğinizde sizinle birlikte hareket eder, rahattır, baskı noktaları yoktur ve serbest halde ilk verdiğiniz şekli tekrar almaktadır. Burada kumaşa veya tarzınıza göre uygun kıl telayı seçmek önem arz etmektedir. Alttaki ilk resimlerdeki gibi kumaş yumuşakta olsa, ikinci resimdeki gibi sertte olsa canlı ve kırışıksız bir görünüme sahip. Canlı, esnek ve kumaşı öne çıkaran bir yapı söz konusu. Kırıştırsanız dahi eski halini almaktadır.Artık maliyetleri azaltan makinelerde bulunmaktadır. El işçiliği ile makine imalatı arasında kalite farklılığı oluşmamaktadır. Alttaki resimde kullanıcının giydiği ceketin bir tarafı makinada diğer tarafı elde yapılmıştır. Gövdenin yarısına kadar kıl tela


Gövdenin yarısına kadar kıl tela kullanımında amaç maliyeti düşürmek ve çekme problemi olan telaların riskini azaltmaktır. Bu tekniği de 2/3 kıl ve 1/3  yapışkan tela gibi düşünebiliriz. Daha detaylı bilgilere ve uzmanlara ulaşmak için alttaki videoyu izleyebilir ve linkten sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ÇÖZÜM


Günün sonunda, her şeyin bir amacı olduğunu akılda tutmak önemlidir, En iyi ceket üretim tekniklerinde esas tam boy kıl tela kullanmaktır. Özellikle göğüs bölgesinde yapışkan tela kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Yapışkan tela kullanıcıların büyük çoğunluğu da kalitesiz olduğunu bilerek, ucuz olmasından dolayı kullanmaktadır. Artık firmamız yaptığı TÜBİTAK ve KOSGEB projeleri, yeni nesil apreleme tekniği ile ihtiyacınız olan kıl telaları uygun fiyatlar ile sizlere ulaştırabilmektedir. Artık yapışkan telalardan daha düşük maliyete kaliteli kıl telalara ulaşabilirsiniz. Düşük maliyetlerle ürünleriniz değer katabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin paralarının karşılığını alabilmelerini sağlayabilirsiniz.  Esnek ve dinamik üretim yapımız sayesinde ihtiyacınıza uygun çözüm önerilerini proaktif olarak sunmaya hazırız...